Na podzim 2016 se uskuteční volby v senátním obvodu číslo 73. Jako senátorovi, který dosud ve volebním obvodu vykonává mandát, mi připadla úloha seznámit vás se způsobem hlasování.

V úterý 23. srpna přijeli na mé osobní pozvání na Třinecko hned dva ministři české vlády: paní Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věcí a pan Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu. Během dne jsme navštívili jak Třinecké železárny, největšího zaměstnavatele v regionu, tak menší, ale neméně úspěšné a prosperující firmy z regionu: Optimont 2000 z Hnojníku a Berndorf Baderbau z Bystřice. Po návštěvě soukromých subjektů následovala prohlídka Integrovaného výjezdového centra v Třinci a dopolední program návštěvy obou ministrů zakončila tisková konference v hotelu Steelhouse. Po společném obědě pokračovali ministři v odpoledním programu, během nějž navštívili město Frýdek - Místek.

Senátor Petr Gawlas (ČSSD), který zastupuje moravskoslezský region, varuje před lichváři, kteří se začali orientovat na horníky z krachující OKD. Hornická firma sice v červenci vyplatila mzdy za červen, ale uvedla, že bez pomoci vlády budou horníci následující měsíc nejspíš bez výplaty. Na to již reagovaly malé finanční firmy, které začaly osobně obcházet horníky a nabízet jim pomoc v případě, že nedostanou mzdu.
„Situaci v OKD sleduji velmi bedlivě delší dobu a aktivity různých finančních žraloků jsem zaznamenal již před časem. Ale teď, když reálně hrozí, že horníci zůstanou bez peněz, se jejich aktivita zvyšuje,“ uvedl Petr Gawlas.

Novela zákona, jejímž cílem je zavedení tolerance malého množství alkoholu v krvi pro cyklisty má dalšího podporovatele. Je jím senátor za ČSSD Petr Gawlas, který pro Parlamentnílisty.cz připomíná, že nulová tolerance je mezi evropskými státy téměř výjimečná. Gawlas popisuje i nedávnou ministerskou návštěvu Michaely Marksové a Jana Mládka (oba ČSSD) v Moravskoslezském kraji či tamní problémy s nezaměstnaností.

Ve dnech 24. 25. srpna bude probíhat další řádná schůze Senátu. Projednávat budeme mj. změny ve financování předvolebních kampaní, zákon o pojišťovacích zprostředkovatelích regulující provize za životní pojistky nebo návrh na zřízení centrální evidence účtů. Na programu jednání je také novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, která navrhuje zmírnění finančních postihů cyklistů pohybujících se mimo silnice a hlavní komunikace po požití malého množství alkoholu (např. 1 piva nebo 2 deci vína).

Smutný konec největšího zaměstnavatele v moravskoslezském regionu může mít nedozírné následky. Dosud na sebe největší pozornost strhává otázka, zda se majiteli poskytne finanční podpora a jaké budou garance. Nicméně sociální aspekty, kdy se přes jedenáct tisíc zaměstnanců může ze dne na den ocitnout bez práce, jsou daleko důležitější. Ve své senátorské kanceláři v Třinci se pravidelně setkávám s občany, kteří vyjadřují obavy, co se stane, když společnost OKD zkrachuje. Jejich příjmy, které se nyní prakticky rovnají jejich výdajům, je mohou přivést na okraj dluhové pasti, ze které se už nikdy nedostanou. Nebudou mít dostatek příjmů, aby svědomitě pokryli své náklady. Sociální dávky, které náš stát poskytuje v případě ztráty zaměstnání, jsou určitě přínosné, ale neřeší vše.