Senátor Petr Gawlas ve středu 4.9.2013 navštívil Gymnázium v Českém Těšíně, aby se zde zúčastnil besedy se studenty školy na téma Senát Parlamentu ČR.

Během besedy senátor Gawlas studenty seznámil s hlavními zásadami fungování legislativního procesu a informoval je o přípravě a projednávání návrhů zákonů, či o některých konkrétních projednaných zákonech. Dále pohovořil o fungování Senátu, o jeho orgánech a jejich pracovní náplni. Studenty seznámil také s tím, jak vypadají volby do horní komory Parlamentu ČR a podle jakých pravidel jsou senátoři voleni, a také odkud a kam sahá jeho volební obvod.

 

Senátor Gawlas během setkání také krátce připomněl sérii besed se studenty středních škol, které se konaly před dvěma lety v Třinci a Českém Těšíně a týkaly se Senátu PČR a Evropského parlamentu. Studenti, kteří tehdy v krátkém vědomostním testu získali nejvíce bodů, měli jedinečnou možnost navštívit zdarma sídlo EP ve Štrasburku. Petr Gawlas slíbil, že pokud bude možnost tyto zajímavé besedy a poznávací zájezdy zopakovat, českotěšínské gymnázium bude rozhodně mezi oslovenými školami.

Druhá část zhruba hodinového setkání už patřila samotným studentům a jejich zvídavým dotazům. Po opatrnějším začátku, kdy studenti kladli otázky vztahující se zejména k práci Senátu a senátorů, se studenti odhodlali a začaly padaly někdy i docela záludné otázky týkající se například vztahu senátora k nově zvolenému prezidentu Zemanovi, toho jestli a kdy hlasoval proti většinovému názoru strany či toho, zda pobyt ve vysoké politice naplnil jeho očekávání nebo je z politiky spíše zklamán. Zajímalo je také to, jak se do práce Senátu promítne nedávné rozpuštění sněmovny.

Po ukončení besedy členové učitelského sboru, zástupce ředitele pan Mgr. Radek Duda, Mgr. Jaromír Dümler a Mgr. Richard Moldrzyk, provedli senátora Gawlase ještě krátce po budově školy a poukázali na současný velký problém této školy, kterým je chybějící sportovní hala.