Jablunkov, Praha – Nový ministr dopravy Antonín Prachař potvrdil, že stavba přeložky silnice I/11 může začít v polovině roku. Uvedl to jablunkovský senátor Petr Gawlas, který se s ministrem sešel v minulých dnech.
„Pro mě osobně to bylo jednání s již šestým ministrem dopravy v relativně krátké době. Přístup nového ministra Prachaře by se dal označit za otevřený a vstřícný a průběh samotného jednání pak za velice konstruktivní. Pro náš region byla tato schůzka zajímavá a pozitivní zejména v tom ohledu, že pan ministr potvrdil, že stavba přeložky I/11 v úsecích Nebory – Oldřichovice a Oldřichovice – Bystřice pokračuje bez výhrad podle vytyčeného plánu,“ uvedl Petr Gawlas.

U obou úseků se předpokládá, že stavba začne letos v červnu a skončí v lednu 2018. V případě silnice I/68, která spojí Třanovice a Nebory, ministerstvo očekává, že skluz, který nastal v územním a stavebním řízení, nedovolí práce zahájit dříve než za rok. „Ale i zde platí, že údaj únor 2015 až říjen 2018 by již měl být definitivní a neměl by se dále odsouvat,“ konstatoval Gawlas.
„Ministr Prachař mě ujistil, že ani jedna ze tří staveb nemá zásadnější problém jak po stránce majetkoprávní přípravy, tak po stránce financování stavby samotné. Všechny tři úseky jsou zařazeny v evropských finančních programech, komplikace by neměly nastat ani ze strany státního rozpočtu,“ dodal senátor s tím, že pro tento rok tak mají stavby již schválený rozpočet ve výši 808,868 milionu korun, přičemž celkové náklady dosáhnou zhruba 6,5 miliardy bez DPH.
Na ,obchvat Třince´, jak se přeložce zjednodušeně a nepřesně říká, čekají desetitisíce lidí.A čím dál častěji připouští, že více než na vyjádření, kdy silnice bude, myslí hlavně na to, až na staveniště vyjedou bagry a nová cesta bude alespoň rozestavěná. „Je to jako s politikou – nezajímám se o to, co kdo říká, spíše už budu rád za nějaký hmatatelný výsledek,“ řekl včera Deníku Vlastimil Byrtus z Karpentné. „S novou silnicí se uleví všem, nejen nám,“ prohlásil. A naznačil, že sám neví, zda má červnovému termínu stoprocentně věřit. „Ale určitě bych si to přál, vždyť tolik roků se to jen slibuje.“
S majetkoprávní přípravou je na tom nejlépe úsek Oldřichovice – Bystřice, kde je vykoupeno plných 100 procent plochy pod stavbu. „V těsném závěsu následuje druhý úsek I/11 mezi Oldřichovicemi a Nebory, kde je procento vlastněné plochy 99,95 procenta,“ naznačil Petr Gawlas s tím, že jde o jednu stavbu, na kterou běží výběrové řízení. „Byly otevřenyobálkysnabídkamia nyní se čeká na sestavení komise pro hodnocení nabídek, přičemž pan ministr mi slíbil, že bude dbát na to, aby ani v této fázi nedošlo ke zbytečným průtahům,“ tvrdí jablunkovský senátor.

Marek Cholewa

Článek vyšel 22.2.2014 ve Frýdecko-místeckém a třineckém deníku.