Hold králi pohádek a knížkám vzdali už po deváté jablunkovské děti i pedagogové. Strávit společnou Noc s Andersenem z pátku na sobotu ve spacácích na podlaze školních tříd při čtení pohádek dorazilo 125 školáků.

Tolik drobotiny ještě učitelé v minulých letech na starost neměli. Ukočírovat hlaholící a akční společenství jim tentokrát pomáhala policie. Především tím, že dětem mezi pohádkami vykládala o své práci. Největší ohlas však strážníci a policisté sklidili za to, že do malých rukou na chvíli svěřili pistoli, obušek, hlukoměr nebo na ně nasadili želízka. Pár školáčků si vyzkoušelo alkohol tester, nicméně o fouknutí si do náustku žadonili všichni. Splnilo se to třeba Mirkovi Bojkovi. „Zkoušel jsem to poprvé, i když taťka doma jeden přístroj má. Sem tam se testuje, aby neměl průšvih,“ sdělil chlapec.

„Víte o tom, že se tento týden v Milíkově stala vražda?“ obrátilo se v jedné chvíli na policisty děvčátko. Ti hned odvětili, že šlo pouze o pokus o vraždu, že postřelení jsou zranění, ale žijí. Dále školákům popisovali, jak dopadli zloděje, který se vkrádal do chat nebo jak odchytávají toulavé psy. Také se jich dotazovali, jestli vědí, jakou výbavu potřebují mít na kole a podobně.

Policie byla letos na Noc s Andersenem přizvaná i proto, že se akce nesla ve znamení pohádek o komisaři Vrťapkovi. Z knížky o psím detektivovi nejdříve předčítal v Domě PZKO místostarosta Jablunkova Petr Gawlas. Poté na děti čekala stezka odvahy neboli temný okruh kolem školy se strašidly, zpívání při kytaře a ohňostroj. Nakonec se rozběhly do tříd a uložily do spacáků, aby čtení pohádek mohlo pokračovat. Co se jim na dobrodružné pohádkové noci nejvíc líbilo? „Strašidla,“ vyhrkli Dalibor Byrtus a Denisa Sikorová. Veroniku Kantorovou naopak nadchnul ohňostroj.

Andersenovu akci si však oblíbili i rodiče. Mají alespoň jeden večer pro sebe. „Vykládal mi kamarád, že si loni, když se konalo společné čtení pohádek a děti nocovaly ve škole, vyšel s manželkou posedět do restaurace. A nestačil se divit, kolik tak sedělo spřátelených manželských párů,“ uvedl Gawlas. Pedagožka Eva Gawlasová doplnila, že už přemýšlejí, v jakém duchu se bude odehrávat příští, jubilejní desátá Andersenova noc. „Měli jsme pozvané kuchařky, číšníky, uklízečky, doktory, nyní policisty. Na výročí musíme připravit něco extra,“ poznamenala Gawlasová.

 

Jana Gartnerová

Článek byl publikován dne 8. dubna 2014 v týdeníku Horizont