Opět po roce se ke slovu hlásí projekt bývalých desetibojařů a olympijských vítězů Roberta Změlíka a Romana Šebrleho „Odznak všestrannosti olympijských vítězů“ (OVOV). Okresní kolo se koná ve čtvrtek 15. května od 9 hodin v areálu ZŠ Jablunkov, Lesní 190. Záštitu nad tímto okresním kolem převzal jablunkovský senátor Petr Gawlas, který Deníku poskytl následující rozhovor.


* Které disciplíny budou závodníci absolvovat?

Je to deset atletických disciplín, které se zaměřují na všestranný tělesný rozvoj, zlepšení tělesné zdatnosti a zdraví dětí a mládeže: sprint na 60 metrů, skok daleký, hod medicinbalem, shyby, přeskoky přes švihadlo, trojskok z místa, kliky, lehy­sedy, hod 150gramovým míčkem, dribling a pokud to podmínky dovolí i plavání a běh na 1000 metrů.

* Jak náročná je celá organizace?

Zde musím především pochválit Roberta Změlíka a Romana Šebrleho a poděkovat jim za všechen čas, energii a peníze, které tomuto projektu věnují. Jejich práce si nesmírně vážím. Bez nich by tato akce prostě nebyla, oni jsou jejím mozkem a její duší. Dík si ale samozřejmě zaslouží všichni, kteří se na přípravě a organizaci takto náročné celorepublikové soutěže podílejí. V našem regionu spolupracujeme zejména s bývalou vynikající trojskokankou, mistryní světa z roku 1997 a bronzovou medailistkou z olympiády v Atlantě 1996 Šárkou Kašpárkovou a jejím partnerem a úspěšným trenérem atletiky Michalem Pogánym. Dík patří také ZŠ Jablunkov, panu řediteli Kantorovi a učitelům tělocviku panu Lubojackému a paní Walachové.

* V čem je podle vás tato soutěž prospěšná?

Osobně podobné akce jako je právě OVOV považuji za velmi přínosné a potřebné. Pohyb má v životě každého člověka své nezastupitelné místo. Pomáhá nejen fyzickému, ale i celkovému psychickému zdraví. Tato soutěž děti přivádí ke sportu a pohybu obecně a v tom je její hlavní přínos. Pozitivum soutěže ale spatřuji také v tom, že děti učí zásadám fair play, učí je přijímat výhry se skromností a prohry se ctí.

* Co říkáte podpoře této soutěže ze strany olympioniků?

Velice si cením všech olympioniků, kteří se rozhodli tuto nepochybně velmi prospěšnou soutěž pro děti a mládež osobně podpořit. Oceňuji, že přes všechny úspěchy, kterých kdy ve sportu dosáhli, nezapomínají ani na ty nejmenší a přinášejí dětem pozitivní příklad. Děti v nich mají vzory, které mohou následovat, stejně jako tito sportovci měli kdysi svoje vzory, které přivedly ke sportu je. Bez tohoto přirozeného koloběhu by nejspíš ani nebylo možné vychovávat nové úspěšné sportovce, kteří nám divákům přinášejí tolik napínavých a příjemných chvil v hledištích a u obrazovek.

* Jaký máte vztah ke sportu vy osobně?

Ke sportu a pohybu obecně mám velmi kladný vztah. Věnoval jsem se aktivně například fotbalu nebo lyžování. Mám ale rád prakticky všechny sporty a rád si je i vyzkouším, pokud k tomu mám příležitost. Několikrát jsem se postavil například na vodní lyže a skákal jsem i s padákem. Rád mám samozřejmě také hokej, fandím třineckým Ocelářům. V současné době už mám na sport o něco méně času, ale pokud mi to rozvrh dovolí, rád se zúčastňuji amatérských fotbalových a tenisových soutěží, jezdím na kole, na běžkách a s chutí si zalyžuji i na svahu. Loni jsem se už podruhé zúčastnil sportovní exhibice, která se konala na stadionu Evžena Rošického v Praze u příležitosti finále OVOV 2013. Získal jsem velmi slušných 6260 bodů a snad se mohu pochlubit tím, že jsem v některých disciplínách porazil dokonce samotného Roberta Změlíka. Letos, pokud budu mít možnost, se na start velice rád postavím zase a pokusím se loňský výsledek vylepšit.

* Absolvoval jste nějaké sportovní soutěže jako školák? S jakými úspěchy?

Jako žák a dorostenec jsem hrál závodně fotbal, reprezentoval jsem ZŠ v Jablunkově v atletických disciplínách, basketbale, volejbale. Se střídavými úspěchy, ale rád jsem sportoval. Začínal jsem i s hokejem v Třinci. Prostě mě bavilo soutěžit s ostatními a být v kolektivu mladých lidí.

* Myslíte si, že současné děti jsou pohodlnější, než tomu bylo dvacet let nazpátek?

Dnešní děti bohužel většinou nemají tolik pohybu, kolik by bylo potřeba pro jejich zdravý vývoj a kolik jsme měli ještě před několika lety například my. Nejde ani tak o to, že by děti byly pohodlnější, ale sport a pohyb na čerstvém vzduchu má dnes velikou konkurenci například v televizi nebo v moderních technologiích, jako jsou počítačové hry, internet a sociální sítě. Jsem proto velmi rád, že se najdou lidé, kteří mají chuť se dětem a mládeži aktivně věnovat a probouzet v nich lásku k pohybu a sportování. Osobně bych dětem přidal ještě aspoň jednu hodinu tělocviku týdně.

* Víme o vás, že jste se aktivně zúčastnil všech dosavadních ročníků soutěže OVOV. Jaké jsou vaše postřehy a zkušenosti z minulých ročníků?

I když se obecně říká, že děti jsou na tom v posledních letech fyzicky špatně, má zkušenost je taková, že ty, co sportují, jsou na tom po fyzické stránce naopak velice dobře. Ty děti, které se probojují do finále na Strahově, dosahují dokonce špičkových výsledků.

* Co říkáte na účast a úspěchy žáků z Moravskoslezského kraje?

Velmi mě těší, že se školy z Moravskoslezského kraje v celorepublikové konkurenci neztratily a ukázaly se v dobrém světle. V celorepublikovém finále na Strahově obsadilo družstvo z opavské ZŠ Englišova celkové vynikající čtvrté místo a například děti ze ZŠ M. Kudeříkové z Havířova se umístily na velice slušné 11 pozici celkově. To jsou v konkurenci několika desítek škol z celé ČR krásné výsledky a věřím, že v letošním finále to bude ještě o něco lepší.

* Co říci na závěr?

Chtěl bych ještě jednou pozvat žáky a jejich pedagogy a rodiče z okresu Frýdek­ Místek na okresní kolo soutěže OVOV, které se bude konat ve čtvrtek 15. května od 9 hodin na krásném oválu ZŠ v Lesní v Jablunkově. Ještě stále můžete přihlásit svoji školu u pana Kantora na telefonním čísle 606 785 914 nebo u pana Lubojackého na telefonním čísle 774 539 567.

Tomáš Machálek

Rozhovor byl otištěn 12.5.2014 na straně 21 Frýdecko-místeckého a třineckého deníku.