Senátor Petr Gawlas (ČSSD), který zastupuje moravskoslezský region, varuje před lichváři, kteří se začali orientovat na horníky z krachující OKD. Hornická firma sice v červenci vyplatila mzdy za červen, ale uvedla, že bez pomoci vlády budou horníci následující měsíc nejspíš bez výplaty. Na to již reagovaly malé finanční firmy, které začaly osobně obcházet horníky a nabízet jim pomoc v případě, že nedostanou mzdu.
„Situaci v OKD sleduji velmi bedlivě delší dobu a aktivity různých finančních žraloků jsem zaznamenal již před časem. Ale teď, když reálně hrozí, že horníci zůstanou bez peněz, se jejich aktivita zvyšuje,“ uvedl Petr Gawlas.

Podle něho je reálná možnost, že až se horníci ocitnou bez peněz, stanou se snadným cílem lichvářských firem. Ty využívají nejistoty a důvěry havířů, kterým slibují pomoc v čase, kdy na ně zdánlivě všichni ostatní zapomněli. Senátor Gawlas proto před aktivitami těchto pochybných firem varuje a vyzývá všechny občany, pokud se o nějaké podobném jednání dozvědí, aby ho neprodleně informovali.
„Lidé za mnou chodí zejména s případy rychlých půjček, kdy musí zaplatit i násobně víc, než si půjčili. Velmi je také trápí vysoká penále za nesplácení. Ale to nejhorší s čím se setkávám, jsou praktiky různých oddlužovacích agentur, které horníky přesvědčují, aby si nyní, dokud ještě mají práci, vzali půjčky. Přitom jim slibují vyřízení osobního bankrotu, až OKD padne, díky čemuž si budou moci 70 % z půjčených peněz ponechat. To je nejohavnější praktika hraničící s pokusem o úvěrový podvod,“ řekl senátor.
Úřad práce v celém Moravskoslezském regionu eviduje 64 000 nezaměstnaných (7,6 %) a okres Karviná má již nyní druhou nejvyšší nezaměstnanost v republice (10,6 %).  Ostravsko-karvinské doly jsou přitom největším zaměstnavatelem v regionu. Pracuje v nich asi 12 000 lidí a dalších 6000 lidí pracuje v dodavatelských firmách, které jsou na OKD do značné míry závislé. Pokud by se naplnily nejčernější scénáře, mohl by počet nezaměstnaných na Ostravsku stoupnout až o třetinu na 82 000.