Týdeník Hutník č.13, 1.dubna 2015

Frýdek­Místek, Bukovec – Je stručná, ale potřebná.

Řeč je o novele zákona o pozemních komunikacích, která má reagovat na fakt, že nezodpovědní řidiči kamionů si často zkracují trasy a objíždějí mýto. Tím poškozují silnice nižších tříd a ohrožují lidi, kteří se u cest nacházejí.

Jablunkov, Třinec – Pro obyvatele Jablunkovska, kteří pravidelně cestují vlakem, je to dobrá zpráva: železniční stanice v Návsí se definitivně vrací na mapu rychlíkových zastávek.
Podle nového jízdního řádu, který začne platit od 14. prosince, bude naprostá většina vlaků třídy EC/EX, směřujících do Žiliny, zastavovat také ve stanici v Návsí. A ty vlaky, které zajížděly pouze do Třince, budou podle nového itineráře ČD končit svou jízdu až v Návsí.

Starohamerský zpravodaj, březen 2015

NÁVSÍ Po soukromém vlakovém dopravci, společnosti RegioJet, došly i České dráhy k závěru, že zastávka v Návsí je jim „sympatická“. Od neděle tam totiž nově stojí rychlíky jedoucí na Slovensko a ze Slovenska.

Železniční stanice v Návsí se tak definitivně vrací na mapu rychlíkových zastávek. „Několik let jsem usiloval s pomocí starostů o znovuzavedení dálkových železničních spojů na Jablunkovsko. Intenzivní jednání se všemi dopravci osobní železniční přepravy nakonec v tomto roce konečně přineslo své ovoce. První vlaštovkou byly pravidelné spoje RegioJetu na trase Návsí - Praha, které se mi podařilo v polovině června přivést do regionu,“ poznamenal senátor Petr Gawlas. Od podzimu soukromník navíc zařadil do pravidelného jízdního řádu další dvě žluté soupravy, takže nyní směřuje každý den z Jablunkovska do Prahy celkem pět spojů a tři v opačném směru. Podle vyjádření obchodního ředitele RegioJetu Jiřího Schmidta je o cestování žlutými expresy z Návsí velký zájem a cestujících, kteří dávají přednost pohodlí vlaku před infarktovými situacemi za volantem, dokonce stále přibývá.

Text a foto: Jana Gartnerová / týdeník Horizont, 2.září 2014