K městům, která se rozhodla zbavit se nadobro automatů a heren, se v tichosti přidal i šestitisícový Jablunkov. Místostarosta Petr Gawlas včera potvrdil, že vyhláška o loteriích a jiných podobných hrách, kterou schválili zastupitelé, začala platit hned v lednu, a to na celém území Jablunkova.

„Město mělo z hazardu ročně necelý milion korun, ale nestojí to za to. Nerozlučným,společníkem´ míst, ve kterých se vyskytují automaty, je majetková trestná činnost, kvůli gamblerství se rozpadají rodiny. To město nebude podporovat,“ uvedl Petr Gawlas. „Výpadek jednoho milionu korun v rozpočtu nám nevadí a my ho rádi oželíme,“ prohlásil.

Klasické automaty neboli výherní hrací přístroje povoluje město. V loňském roce získalo souhlas k provozu 12 přístrojů. Jejich počet bude už jen klesat. „Všechny automaty mají povolení na dobu určitou. Poté, co vyprší termíny, už je nebudeme dále povolovat,“ naznačil místostarosta s tím, že jde řádově o měsíce.

Petr Gawlas poznamenal, že před dvěma lety získalo povolení 22 a v roce 2011 dokonce 45 přístrojů, což svědčí o tom, že automatů tak jako tak postupně ubývalo. Souhlasí s názorem, že u videoterminálů je situace trochu složitější, a tvrdí, že je za tím „nešťastný zásah“ ministerstva financí. Podobnou vyhlášku už před lety schválili i v hutnickém městě. „Výherní hrací přístroje byly v Třinci zrušeny již v roce 2011, kdy město obecně závaznou vyhláškou zakázalo používat tyto,automaty´ na celém území Třince. Pokud se jedná o takzvané videoloterní terminály, město rovněž tyto přístroje zakázalo na celém svém území. Tyto terminály však povoluje ministerstvo financí, které může také zahájit správní řízení o zrušení povolení,“ připomněla včera mluvčí městského úřadu Šárka Szlaurová.

„Podle informativního přehledu povolených herních zařízení, který na svých webových stránkách zveřejnilo ministerstvo financí, se v Třinci k 31. prosinci 2013 nacházelo 174 takových zařízení. Podle našich informací by ministerstvo mělo u všech třineckých terminálů rozhodnout o zrušení povolení, čímž by se v Třinci již neměly objevovat žádné hrací přístroje,“ prohlásila mluvčí.

Obdobná situace jako v Třinci je i ve Frýdku­Místku. Frýdecko­místečtí zastupitelé schválili v březnu 2011 vyhlášku, která zakazuje provozovat výherní hrací přístroje na všech veřejně přístupných místech na celém území města. Zdaleka tím ale neodstranili všechny přístroje, například videoloterní terminály zůstávaly mimo jejich pravomoci.

„V roce 2011 bylo ve městě přibližně 440 videoterminálů s dobou provozu do konce roku 2014. Nové videoterminály ministerstvo financí vzhledem k vyhlášce města nemělo povolit, ale činilo tak,“ upozornila mluvčí frýdecko­ ­místeckého magistrátu Jana Matějíková. Lidé, které Deník oslovil, s omezením hazardu vesměs souhlasí. „Hazard vyloženě ničí rodiny, určitě to často odnášejí i děti. A to už se vůbec nebavím o tom, že zvyšuje kriminalitu,“ řekl Pavel Mareček z Frýdku­Místku.

M.Cholewa, L.Morys
(článek vyšel 6.2.2014 ve Frýdecko - místeckém a třineckém deníku)