REGION – Do záchranných prací proti povodním z počátku minulého týdne se zapojil také krajský zastupitel Petr Gawlas.Petr Gawlas Ve spolupráci s Robertem Změlíkem, olympijským vítězem v desetiboji, poskytli zaplaveným městům a obcím v Moravskoslezském kraji sto tisíc speciálních záchranných pytlů v ceně jednoho milionu korun.

„Pytle jsou specifické v tom, že jsou menší, mají rozměry pouze 65 krát 40 centimetrů a po naplnění pískem váží jen něco kolem 20 kilogramů. To znamená, že s nimi mohou celkem lehce manipulovat i starší lidé a mládež,“ vysvětluje Petr Gawlas. A ačkoliv on sám se snažil pomoci svému kraji na dálku - z Krkonoš, kde právě několik týdnů pobýval, a Robert Změlík nabízel svou pomoc pro změnu až z Ameriky, společné dílo se nakonec podařilo a díky rychlé akci a telefonické komunikaci se pytle dostaly na místa, kde jich bylo nejvíce potřeba.
Deset tisíc jich poputovalo do Třince, kde se o ně podělilo město se železárnami. Dalších šest tisíc kusů zamířilo na Jablunkovsko a zbytek do částí povodněmi nejvíce zasažených, tedy na Karvinsko. „Byl jsem v kontaktu s primátorem Karviné Tomášem Hanzelem, který pomoc velmi uvítal a nasměroval tolik potfiebný materiál do obcí v oblasti rozšířiené působnosti Karviné. Pytle svážely do jednotlivých míst hasiči,“ doplňuje Petr Gawlas.

Větší část poskytnutých pytlů se využila a zbytek byl uskladněn pro případ další potřeby.

(dsz)

 

otevřít původní článek v PDF (Hutník č. 21/2010, str. 3)