NÁVSÍ Po soukromém vlakovém dopravci, společnosti RegioJet, došly i České dráhy k závěru, že zastávka v Návsí je jim „sympatická“. Od neděle tam totiž nově stojí rychlíky jedoucí na Slovensko a ze Slovenska.

Železniční stanice v Návsí se tak definitivně vrací na mapu rychlíkových zastávek. „Několik let jsem usiloval s pomocí starostů o znovuzavedení dálkových železničních spojů na Jablunkovsko. Intenzivní jednání se všemi dopravci osobní železniční přepravy nakonec v tomto roce konečně přineslo své ovoce. První vlaštovkou byly pravidelné spoje RegioJetu na trase Návsí - Praha, které se mi podařilo v polovině června přivést do regionu,“ poznamenal senátor Petr Gawlas. Od podzimu soukromník navíc zařadil do pravidelného jízdního řádu další dvě žluté soupravy, takže nyní směřuje každý den z Jablunkovska do Prahy celkem pět spojů a tři v opačném směru. Podle vyjádření obchodního ředitele RegioJetu Jiřího Schmidta je o cestování žlutými expresy z Návsí velký zájem a cestujících, kteří dávají přednost pohodlí vlaku před infarktovými situacemi za volantem, dokonce stále přibývá.

Ač České dráhy zpočátku na zastavení rychlíků v Návsí neslyšely, dalo se předpokládat, že pokud se krok osvědčí RegioJetu, přidají se. A tak se stalo. „Po několika náročných jednáních je hotovo. Spolu s novým jízdním řádem, platným od 14. prosince, bude naprostá většina vlaků třídy EC/EX směřujících do Žiliny zastavovat také ve stanici v Návsí a ty vlaky, které zajížděly pouze do Třince, budou podle nového itineráře ČD končit svou jízdu až v Návsí,“ těšil se ze zprávy, kterou přivezl z Prahy, Gawlas.

Jana Gartnerová

Článek vyšel 16.12.2014 v týdeníku Horizont